Haber

Meksika’da Ölüler Günü Kutlamaları Rengarenk Görüntülere sahne oldu

– “Ölülerin Günü” Meksika’da renkli görüntülere sahne oldu

Ölüler Günü’ne 1 milyondan fazla kişi katıldı

MEKSİKA ŞEHRİ – Meksika’da düzenlenen “Ölüler Günü” kutlamalarına rengarenk kostümler ve sıra dışı makyajlarla binlerce kişi katıldı.

Meksika’nın başkenti Mexico City, Ölüler Günü kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Geçit töreni, her yıl 1-2 Kasım tarihlerinde kutlanan Ölüler Günü (Dia de Muertos) kapsamında düzenlendi. Geçit törenine rengarenk kostümleri ve sıra dışı makyajlarıyla dikkat çeken binlerce kişi katıldı. Eğlenceli görüntülerin ortaya çıktığı törende ‘Catrina’ olarak bilinen iskelet kostümler ve kafatasları büyük ilgi gördü.

Törene rekor katılım

Mexico City Belediye Başkanı Marti Batres, törene 1 milyon 250 binden fazla kişinin katıldığını açıkladı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu katılımın rekor olduğunu belirten Batres, “Geleneklerimiz rekorlar kırıyor. Gruplardan, yerli halklardan, kültür merkezlerinden ve sanatçılardan 4 bini aşkın katılımcı ve gönüllünün yanı sıra 1 milyon 250 Müzik, dans, sanat ve milli kimliği bir araya getiren festivale bin kişi katıldı.” “Bu muhteşem gösteriyi izlemeye geldi” dedi.

Ölüler günü

İspanyollar ve Latin Amerikalılar tarafından kutlanan Ölüler Günü geleneği binlerce yıl öncesine dayanıyor. Ölen yakınların ve evcil hayvanların 2 gün boyunca anıldığı Ölüler Günü kapsamında mezarlıklar ziyaretçi akınına uğruyor. Hayatını kaybedenlerin fotoğrafları konutlarda veya mezarlıklarda sergilenirken, mihrap üzerine de kadife çiçeği, yiyecek ve mumlar yerleştirildi.

Ölüler Günü, 2008 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu